redstar
18 بهمن 1401 - 14:14

پرداخت ۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌های دانشگاه علوم‌پزشکی کردستان

عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: بدهی دانشگاه علوم‌پزشکی کردستان از ۹۰۰میلیارد تومان به ۲۰۰میلیارد تومان کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، محسن فتحی ظهر امروز در مراسم افتتاحیه 27پروژه حوزه بهداشت و درمان و جلسه شورای اداری استان کردستان برگزار شد، ضمن قدردانی از نگاه امیدآفرین و فرمان رهبری برای بخشش محکومان و دستگیرشدگان اغتشاشات اظهار داشت: این فرمان باعث خوشحالی جامعه شد.

وی توسعه نظام سلامت را اولویت مجلس عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در طول یک سال اخیر اقدامات بسیار خوبی در این حوزه انجام شده اما انتظار می‌رود کردستان را در بخش‌های مختلف نقطه‌زنی کرده و به ظرفیت‌های این دیار توجه شود.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با تاکید بر اینکه کردستان در حوزه درمان سرطان به‌عنوان پایلوت کشوری معرفی شود، تصریح کرد: توریسم درمانی یکی از دغدغه‌ها و مطالبات مسئولان استانی یوده که امیدواریم‌ محقق شود چراکه می‌تواند ضمن درآمدزایی، توسعه ایجاد کند.

وی از وزیر بهداشت درخواست تخصیص اعتبار جهشی برای احداث کلینیک داروسازی کردستان کرد و افزود: خوشبختانه بدهی 900میلیارد تومانی به زیر 200میلیارد تومان رسیده و امیدواریم طی ماه‌های آینده به صفر برسد. امید می‌رود کارانه پزشکان و حقوق اعضای هیئت علمی و همکاران به‌روز شود.

فتحی با اشاره به اینکه بیمارستان کامیاران در دولت گذشته کلنگ‌زنی اما یک یک خشت رو خشت گذاشته نشده بود، اذعان کرد: در صورتی که منتظر اعتبارات داخلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان باشیم، بایستی 20 تا 25سال دیگر چشم‌انتظار اتمام این پروژه باشیم، لذا از وزیر بهداشو انتطار اختصاص اعتبار از محل‌ ملی و ردیف‌های دیگر داریم.

نمایندا مردم سنندج با بیان اینکه انتقادات مر م نسبت به عملکرد ما به‌حق است، خاطرنشان کرد: برای اتمام 27پروژه حوزه بهداشت و درمان امروز کردستان، 170میلیارد تومان هزینه شده است.

تشریح وضعیت کنونی حوزه بهداشت و درمان کردستان با قبل از انقلاب

فریدون عبدالملکی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و تبریک دهه مبارک فجر به همه فجرآفرینان؛ به اهمیت حوزه بهداشت اشاره و این حوزه را مقدم‌تر از همه حوزه‌ها خواند و اظهار داشت: در مردادماه دو سال گذشته که همه خیایان‌ها خلوت، اصناف و کلاس‌های دانشگاه تعطیل و چنین تجمعاتی نداشتیم، بیمارستان‌های استان مملو از بیمار و روزانه 700 تا 750نفر فوت می‌کردند اما با آغاز به‌کار دولت سیزدهم این وضعیت ساماندهی پیدا کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح کرد: در دولت سیزدهم واکسیناسیون عمومی آغاز و با فروکشی کرونا، مدال افتخاری را در تاریخ برای خود ثبت کرد. خوشبختانه الان فعالیت در حوزه‌های مختلف در حال انجام و مردم به زندگی عادی خود بازگشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت کنونی بهداشت و درمان کردستان با  افزود: در آن دوران میزا واکسیناسیون 25 تا 30درصد بوده و بیماران به دلیل نبود پزشک متخصص بلافاصله فوت می‌کردند.

عبدالملکی بیان کرد: در 50سال گذشته مرگ شیرخوارگان در کشور 114در هزار و امید به زندگی 54سال بود اما اکنون در همین کردستان این شاخص فوت 10 بوده و این افتخار بزرگی برای کردستان است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر در 630نقطه استان مراکز بهداشتی و 119پایگاه بهداشتی فعال و به مردم خدمات ارائه داده و وضعیت کلی بالاتر از میانگین کشوری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان خاطرنشان کرد: در 50سال گذشته در استان به تعداد انگشتان دست پزشک متخصص نداشتیم و پزشک عمومی نیز محدود بود اما اکنون 540متخصص، 70 فوق متخصص، 250دندانپزشک و بیش از 200پزشک عمومی و 13هزار نفر کادر درمان این‌ مجموعه هستند.

وی از وجود و فعالیت 16بیمارستان دانشگاهی با 2هزار و 965تخت بیمارستانی در سطح استان خبر داد و بیان کرد: در بخش آموزش نیز 5دانشکده در کردستان با 37رشته؛ 12رشته ارشد و 10رشته تخصصی دانشجو تربیت می‌کنند.

دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه این دانشگاه در کشور رتبه نخست را داشته و باید این دستاورد و جایگاه حفظ شود، خاطرنشان کرد: 3300هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل کرده و خوابگاه برای همه آنان فراهم است.

وی با بیان اینکه امروز 27پروژه در بخش بهداشت و درمان کردستان افتتاح و 65پروژه دیگر با پیشرفت فیزیکی 40تا 90درصد در مناطق محروم استان در حال انجام است، ابراز داشت: در سال گذشته موافقت اصولی دانشکده دارویی اخذ و دو رشته ارشد آموزش پزشکی و رشته عفونی به رشته‌های این دانشگاه افزوده شده و آمادگی افزایش سایر رشته‌های دیگر را نیز داریم.

عبدالملکی تاکید کرد: از وزیر بهداشت و مسئولان استانی انتظار می‌رود که ما را در راستای رفع چالش‌ها و مشکلات دانشگاه علوم پزشکی کردستان همکاری کنند.

انتهای پیام/481/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024866