redstar
18 بهمن 1401 - 18:45

عربستان قیمت نفت خود را افزایش داد

عربستان قیمت نفت خود برای فروش در ماه مارس افزایش داد و این نشان از انتظار ریاض برای بهبود تقاضای جهانی نفت دارد.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، عربستان، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، قیمت نفت شاخص خود را برای خریداران آسیایی برای اولین بار در شش ماه گذشته در بحبوحه انتظار بهبود تقاضای نفت، به ویژه از سوی چین، افزایش داد.

شرکت آرامکوی عربستان اعلام کرد، قیمت رسمی نفت سبک این کشور برای فروش در ماه مارس به مشتریان آسیایی نسبت به ماه فوریه 20 سنت افزایش یافته و به 2 دلار بالاتر از شاخص عمان/ دبی رسیده است.

یک تاجر مستقر در سنگاپور گفت: «قیمت رسمی نفت عربستان  کاملا غیرمنتظره بود.من فکر می کنم که این نشان می‌دهد که عربستان تقاضا برای نفت را رو به افزایش می‌بینید.»

آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده است که نیمی از رشد تقاضا برای نفت در جهان در سال جاری از سوی چین باشد، جایی که بیرول رئیس آژانس بین المللی انرژی، از افزایش تقاضا برای سوخت جت در آن خبر داد.

تحلیلگران و تاجران پیش بینی کرده اند که تقاضا برای نفت چین از ماه مارس همراه با بهبود اقتصادی رشد پیدا کند.

عربستان قیمت رسمی فوق سبک خود با یک دلار و 30 کاهش نسبت به ماه فوریه کاهش داده و به 2 دلار و 25 سنت بالاتر از شاخص عمان/ دبی رسانده است. اما قیمت نفت سنگین و متوسط خود را 50 سنت نسبت به ماه فوریه افزایش داده است که 1.60 دلار بالاتر از شاخص قیمت عمان/ دبی است.

تحلیلگران انتظار داشتند، عربستان قیمت نفت خود را برای ماه مارس 30 سنت کاهش دهد و این افزایش قیمت آنها را شگفت زده کرده است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1025774